SIĞINMACILARIN YANINDAYIZ!

6 Şubat 2023’te Pazarcık ve Elbistan’da 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki meydana gelen deprem Maraş, Hatay, Adıyaman, Antep, Urfa, Kilis, Osmaniye, Adana, Malatya, Diyarbakır illerini etkiledi. Bu illerde binaların yıkılması nedeniyle 10 binlerce insan öldü, 10 binlercesi henüz enkaz altında ve milyonlarca insan devasa bir insani krizle yüzyüze kaldı. Sığınmacı nüfusunun da yoğun olarak yaşadığı afet bölgelerinde 1 milyon 727 bin 647 kişinin “Geçici Koruma Statüsüyle” kaydının bulunduğu Göç İdaresi istatistiklerinden anlaşılmaktadır. Göç İdaresi Başkanlığının 02.02.2023 verileri esas alındığında deprem bölgesinde ikamet edenlerin oranı tüm geçici koruma statüsündeki kişilere(3 Milyon 500 bin 964) oranı %49,34’tür. Bu verilerden anlaşıldığı üzere kayıtlı Suriyeli sığınmacıların yarısı depremden etkilenmiştir.

Büyük bir toplumsal yıkımın yaşandığı bu süreçte depremden etkilenen sığınmacıların temel ihtiyaçlara erişimde sorunlar yaşadığı, afet bölgesinde çadır, battaniye gibi malzemelere ulaşmada ayrımcılığa maruz kaldıkları sahadaki çalışanlarımız tarafından aktarılmaktadır. Öte yandan sosyal medya, yerel basın ve kimi siyasal çevrelerce dayanaksız ve yalan haberlerle sığınmacılar kriminalize edilerek günah keçisi ilan edilmektedir. Muazzam dayanışmanın ortaya çıktığı bu ortamda kin ve düşmanlığı sığınmacılar üzerinden körükleyen ırkçı odaklar suç işlemektedir. Irkçı çevrelerin iddia ettikleri gibi “yağma” ve “hırsızlık” suçlarını işlediği şüphesiyle göz altına alınan kişiler varsa kolluk ve iddia makamı yasal prosedüre uygun işlem- eylemde bulunmakla yükümlüdür ve mutlak suretle yasaklanmış işkence ve kötü muameleden kaçınmalıdır.

Göç Platformu olarak afet bölgesinde yıkımdan etkilen insanlarla ırk, renk, dil, inanç, cinsiyet farketmeksizin dayanışacağımızı ve devasa yıkımdan ırkçılığı körükleyerek güç devşirenlere karşı sığınmacıları savunucağımızı duyuruyoruz.

GÖÇ ARAŞTIRMALARI PLATFORMU
Mezopotamya Göç İzleme ve Araştırma Derneği
Çukurova Göç ve Mülteci Araştırma İzleme Derneği

Serhat Göç İzleme Derneği
Göç İzleme Derneği

Share:

More Posts

3. Olağan Kongre Çağrısı

19 Sayı 30.11.2023 tarihli yönetim kurulu kararı ile Çukurova Göç ve Mülteci Araştırma İzleme Derneği 3. olağan genel kurulunun 16.12.2023 tarihinde saat 13’te dernek binamızda

Şiddete Hayır

25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününde dayanışmayla daha güçlüyüz.

AB Türkiye delegasyonu

Avrupa Birliği Türkiye delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İçişleri bölümü başkanı Alexander Fricke, Gamze Kösekahya ve Didem Bulutlar’ın derneğimize yaptıkları nazik ziyaretinden dolayı

SAYGI VE ÖZLEMLE…

ÇUKUROVA GÖÇ DER KURUCULARINDAN SAYIN SELAHATTİN GÜVENÇ’İ ARAMIZDAN AYRILIŞININ BİRİNCİ YILINDA MEZARI BAŞINDA ANDIK

Send Us A Message