SIĞINMACILARIN YANINDAYIZ!

tarafından
27
<a>SIĞINMACILARIN YANINDAYIZ!</a>

6 Şubat 2023’te Pazarcık ve Elbistan’da 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki meydana gelen deprem Maraş, Hatay, Adıyaman, Antep, Urfa, Kilis, Osmaniye, Adana, Malatya, Diyarbakır illerini etkiledi. Bu illerde binaların yıkılması nedeniyle 10 binlerce insan öldü, 10 binlercesi henüz enkaz altında ve milyonlarca insan devasa bir insani krizle yüzyüze kaldı. Sığınmacı nüfusunun da yoğun olarak yaşadığı afet bölgelerinde 1 milyon 727 bin 647 kişinin “Geçici Koruma Statüsüyle” kaydının bulunduğu Göç İdaresi istatistiklerinden anlaşılmaktadır. Göç İdaresi Başkanlığının 02.02.2023 verileri esas alındığında deprem bölgesinde ikamet edenlerin oranı tüm geçici koruma statüsündeki kişilere(3 Milyon 500 bin 964) oranı %49,34’tür. Bu verilerden anlaşıldığı üzere kayıtlı Suriyeli sığınmacıların yarısı depremden etkilenmiştir.

Büyük bir toplumsal yıkımın yaşandığı bu süreçte depremden etkilenen sığınmacıların temel ihtiyaçlara erişimde sorunlar yaşadığı, afet bölgesinde çadır, battaniye gibi malzemelere ulaşmada ayrımcılığa maruz kaldıkları sahadaki çalışanlarımız tarafından aktarılmaktadır. Öte yandan sosyal medya, yerel basın ve kimi siyasal çevrelerce dayanaksız ve yalan haberlerle sığınmacılar kriminalize edilerek günah keçisi ilan edilmektedir. Muazzam dayanışmanın ortaya çıktığı bu ortamda kin ve düşmanlığı sığınmacılar üzerinden körükleyen ırkçı odaklar suç işlemektedir. Irkçı çevrelerin iddia ettikleri gibi “yağma” ve “hırsızlık” suçlarını işlediği şüphesiyle göz altına alınan kişiler varsa kolluk ve iddia makamı yasal prosedüre uygun işlem- eylemde bulunmakla yükümlüdür ve mutlak suretle yasaklanmış işkence ve kötü muameleden kaçınmalıdır.

Göç Platformu olarak afet bölgesinde yıkımdan etkilen insanlarla ırk, renk, dil, inanç, cinsiyet farketmeksizin dayanışacağımızı ve devasa yıkımdan ırkçılığı körükleyerek güç devşirenlere karşı sığınmacıları savunucağımızı duyuruyoruz.

GÖÇ ARAŞTIRMALARI PLATFORMU
Mezopotamya Göç İzleme ve Araştırma Derneği
Çukurova Göç ve Mülteci Araştırma İzleme Derneği

Serhat Göç İzleme Derneği
Göç İzleme Derneği