GÖÇ-DER: Saldırılar mülteci hukukuna aykırı

MERSİN – GÖÇ-DER Başkanı Selahattin Güvenç, göçe zorlanan Kürtlerin yaşadıklarına dikkat çekerek, “Türkiye ve Irak’ın Mahmur’a saldırıları uluslararası mülteci hukukuna ve evrensel insan haklarına aykırıdır” dedi.  Çukurova Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (GÖÇ-DER) Mersin Şubesi, Göç Haftası etkinlikleri kapsamında dernek binasında basın açıklaması düzenledi.    

SALDIRILAR MÜLTECİ HUKUKUNA AYKIRI  

Açıklamada konuşan GÖÇ-DER Başkanı Selahattin Güvenç, kentlerde yaşanan yoksulluğun, kaynağının zorla göç ettirme olduğunu belirterek, 1990’lı yıllarda köylerin boşaltılması sonucunda bölge kentlerine göç eden halkın, 2015 yılı “Çökertme Planı” adı altında yeniden çatışmalı sürece sürüklendiğini söyledi. Sur, Cizre, Nusaybin’de yaşanan çatışmalı süreçte bir milyon insanın ikinci kez zorla yerinden edildiğine dikkati çeken Güvenç, “Aynı şekilde 1990’lı yıllarda Şırnak ve Hakkari illerinin sınır köylerinin boşaltılması ve yakılması sonucu on binlerce Türkiye vatandaşı Kürt başta Mahmur olmak üzere Irak Kürdistan Bölgesi’ne göç etmek zorunda kalmıştır. Göçe zorlanan insanlar yıllardır bu bölgede yaşamaya tutunmaktadırlar. Türkiye ve Irak’ın sivil insanların yaşadığı mülteci kampına saldırması uluslararası mülteci hukukuna ve evrensel insan haklarına aykırıdır” diye konuştu. 

80 MİLYON MÜLTECİ  Birleşmiş Milletler’in (BM) raporlarına göre dünya genelinde yaklaşık 80 milyon insanın mülteci konumunda olduğu bilgisini veren Güvenç,  mülteci sorununun Türkiye’de de yakıcı bir sorun haline geldiğini söyledi.    Güvenç, Şark Islahat Plan ile başlayan ve hala devam eden sürgün ve zorla yerinden edilme uygulamalarını unutturmayacaklarını belirterek, “Kürt sorunu adil, demokratik ve barışçıl yollarla çözüme kavuşturulmalı, savaş politikalarından vazgeçilerek Anadolu ve Mezopotamya halklarının birlikte yaşadığı bu kadim coğrafyada savaş değil barış ve uzlaşma hakim olmalıdır” dedi. 

Share:

More Posts

3. Olağan Kongre Çağrısı

19 Sayı 30.11.2023 tarihli yönetim kurulu kararı ile Çukurova Göç ve Mülteci Araştırma İzleme Derneği 3. olağan genel kurulunun 16.12.2023 tarihinde saat 13’te dernek binamızda

Şiddete Hayır

25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününde dayanışmayla daha güçlüyüz.

AB Türkiye delegasyonu

Avrupa Birliği Türkiye delegasyonu Sivil Toplum, Temel Haklar, Yargı ve İçişleri bölümü başkanı Alexander Fricke, Gamze Kösekahya ve Didem Bulutlar’ın derneğimize yaptıkları nazik ziyaretinden dolayı

SAYGI VE ÖZLEMLE…

ÇUKUROVA GÖÇ DER KURUCULARINDAN SAYIN SELAHATTİN GÜVENÇ’İ ARAMIZDAN AYRILIŞININ BİRİNCİ YILINDA MEZARI BAŞINDA ANDIK

Send Us A Message